Archived Awards

EATA - 2018

Joseph Abraham Award, District 1

Kelly Meyer, Castleton University

 

EATA Carl Krein District I Scholarship

Carianna Gasdia, Springfield College

 

Kerkor “Koko” Kassabian District 1 Scholarship

Kristiina Lugus, Boston University

 

EATA Marcia Anderson District I Scholarship

Emily Gray, Plymouth State University

 

 

QUIZ BOWL WINNERS

1st: Lauren Burke – Plymouth State University (G)

2nd: Kylie Copland – University of New England

3rd: Jennifer Holman – Endicott College

Alternate: Patrick Coley – UCONN

 

District One Scholarships 2018

Connecticut

District One Cathy Horne Scholarship
Cynthia Felizardo, Sacred Heart University


Maine
District One Carl Nelson Scholarship
Braden Heal, University of Southern Maine

Massachusetts
District One Charles J. Redmond Scholarship
Takaaki Kodani, Bridgewater State University

 

New Hampshire
District One Daniel R. Sedory Scholarship
Alexandra Raifsnider, Plymouth State University

 ​

Rhode Island
District One Dr. Kathleen Laquale Scholarship
Haruki Mukohci, Bridgewater State University

 

​​​​​​Vermont
District One Eduardo "Chico" Hernandez Scholarship
Kate Steller, Castleton State University

 

 

2017 District One Scholarships

Connecticut

District One Cathy Horne Scholarship
Sarah Hall, Quinnipiac University

 

Maine
District One Carl Nelson Scholarship

Nathan Oakes, University of New England

Massachusetts
District One Charles J. Redmond Scholarship

Takaaki Kodani, Bridgewater State University

 

New Hampshire
District One Daniel R. Sedory Scholarship

Briana Ferullo, Plymouth State University

 

Rhode Island
District One Dr. Kathleen Laquale Scholarship
Dolici Wagner, Southern Connecticut State University

 

​​​​​Vermont
District One Eduardo "Chico" Hernandez Scholarship

Kelly Meyer, Castleton State University

 

EATA - 2017

Joseph Abraham Award, District 1

Kallie Hannon, University of New Hampshire

 

EATA Carl Krein District I Scholarship

Monique Marcelino, Springfield College

 

Kerkor “Koko” Kassabian District 1 Scholarship

Jenna Janadi, Plymouth State University

 

EATA Marcia Anderson District I Scholarship

Lauren Holt, Springfield College

 

 

QUIZ BOWL WINNERS

1st: John Juniet - CCSU

2nd: Nathan Oakes – UNE

3rd: Bethany Lemieux– Lasell College

Alternate: Jenna Janadi - Plymouth State

(professional Master's)

 

 

 

The 2016 D1 Scholarship Awards and Winners were as follows:
Gatorade Secondary School AT Award

Jaclyn Tourtelotte - Foxcroft Academy in Garland, ME

 

Scholarships

Haley Bookbinder – Springfield College

Megan DeRoy – University of Connecticut

Leah Dell – University of Southern Maine

Bianca Grimshaw – Quinnipiac University

William E. Pinky Newell Address

​Paul Ullucci, DPT, ATC, CSC, CSCS

Marjorie A. King Research to Reality Presentation

J. Luke Pryor – University of Connecticut

 

Cramer Award

Kathy Pirog – Central Connecticut State University

 

 

Quiz Bowl Winners

1st Place  Leah Dell - University of Southern Maine

2nd Place  Nicholas Tilton - Keene State College

3rd Place Vanessa Yolen - Central Connecticut State University

Alternate Laura Jassowski - Plymouth State Graduate

2012 District One Award Winners
Joseph Abraham Scholarship - Chelsea Brown, UNH
Carl Krein Scholarship - Philip Szlosek, Springfield
Kerker "Koko" Kasabian Scholarship - Katelyn Wye, Westfield
Moyer Award - Dr. Robert S. Waskowitz, CCSU
Cramer Award - Jeff Stone, Suffolk
EATA Research Grant Award - Erik Swartz, UNH
Free Communications Award - Jason Polakowski SCSU
Research Committee Undergraduate Poster Award - Matthew Almeida, SCSU
District 1 Charles J Redmond Scholarship for ATOM - Philip Szlosek
NATA Hall of Fame - Jeff Stone and Marjorie King
NATA Most Distinguished - Katherine Pirog
President's Challenge - Douglas Casa


 

2011 District One EATA Award Winners

Frank Mastrangelo – Henry Schein
Dr. Pierre d’Hemecourt (Boston’s Children’s Hospital) Dr. Moyer Award

2011 District One EATA Student Scholarship Winners
Stephen Creamer – Joseph Abraham Award
Amelia Hall – EATA Scholarship
Nicole Delage – EATA Carl Krein D1 Scholarship
Danielle Stabinski – Kerkor “Koko” Kassabian Award
John Bonney – Wes Jordan sponsored by Henry Schein

2010 District One Award Winners
Joseph Abraham District One Scholarship Award: Megan Brunelle, Quinnipiac
EATA Carl Krein District One Scholarship: Matthew Mills, Quinnipiac
Kerkor “Koko” Kassabian Scholarship: Kimberly Ayer, Springfield College
Wes Jordan Scholarship Award, sponsored by Henry Schein: Bradford Emerton, Plymouth State U.
NATA Frank George Graduate Grant: Rebecca Lopez, University of Connecticut
2010 EATA Research Grant Presenter: Stephanie Mazerolle, University of Connecticut

ATOM Hall of Fame: Charles “Chuck” Demers
ATOM Kassabian Service Award: Kristine Brown

NATA District One
P.O. Box 693
Storrs-Mansfield, CT  
06268
  • envelope
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram

Site proudly created by

sharrihjackson.com